2019 | Žádné taxi zkoušky? Novelá zákona může snížit profesionalitu řidičů taxi

Žádné taxi zkoušky? Novelá zákona může snížit profesionalitu řidičů taxiChystaná novela zákona o silniční dopravě, která mění rozsah pravidel provozu taxi, může snížit profesionalitu řidičů a tím kvalitu přepravy, míní sdružení českých taxikářů.

Dle novely již nebude potřeba mít taxametr, ale postačí mobilní aplikace a vozy se pouze vybaví evidenční nálepkou místo klasické střešní svítilny.

Co je však nejdůležitější - nový řidič nebude muset projít taxi zkouškami, respektive zkouškou z místopisu.Přečtěte si také náš návod jak taxi zkoušky udělat co nejrychleji odkaz zde.


Registrovat se


Sdružení českých taxikářů dále upozorňuje na následnou rapidní deprofesionalizaci svého oboru a fenomén známý ze stavebnictví, kde levná pracovní síla vytlačí ostatní více profesionální skupinu.

V dnešní době, kdy navigace jsou již víceméně v každém autě, jsou taxi zkoušky z místopisu relativně opravdu zbytečné.


Určitě je dobré znát oblíbené ulice a známé trasy po Praze, vypovídá to totiž o profesionálním přístupu oproti pouhému spoléhání se na navigaci ve voze.

Opravdu je však potřeba si toto vynucovat taxi zkouškou?


brýle

Dle našeho názoru by se měli spíše přidat dodatečné zkoušky a to například praktické zkoušky z řidičských dovedností. Za zmínku také stojí test z první pomoci a z jednoho ze světových jazyků na pokročilejší úrovni.

Tyto dodatečné zkoušky pro taxi by vypovídali mnohem více o profesionalizaci oboru a o kvalitním přístupu ke klientům, jak českých tak i zahraničních.


Jen v Praze dle informací z magistrátu jezdí přibližně 9800 řidičů taxi, kteří prošli současnou podobou taxi zkoušky. Dalších přes 3000 řidičů jezdí pro aplikace alternativních přepravců (Uber, Bolt) u nichž jsou počty řidičů, kteří mají taxi zkoušky diskutabilní.


Zpět